Częstochowa po raz drugi walczy o tytuł i statuetkę Polskiej Stolicy Recyklingu.

Druga edycja ogólnopolskiej grywalizacji miast oraz Instytucji trwa.

     Zasady są proste, główną ideą Programu jest praktyczna edukacja ekologiczna koncentrująca się wokół recyklingu elektrycznych śmieci oraz gospodarki obiegu zamkniętego. Mieszkańcy Częstochowy mają do dyspozycji 30 czerwonych pojemników, bezpłatną infolinię 572 102 102 oraz formularz, dzięki którym mogą oddać elektryczne śmieci szybko, łatwo i bezpiecznie, mając pewność, że trafią one do profesjonalnych zakładów przetwarzania MB Recycling i Maya Victory.

     Zwycięży to Miasto, które zbierze najwięcej elektrycznych śmieci w przeliczeniu na mieszkańca. Laureat otrzyma nie tylko zaszczytny tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu, ale także unikatową statuetkę z recyklingu. Wszystkie Miasta biorące udział w Programie, grywalizują także o bony na elektryczne lasy. Za każde 1000 kilogramów elektroodpadów przekazanych do recyklingu, Miasto otrzyma jedno drzewo. Warto wspomnieć, że dzięki zeszłorocznej zbiórce nasza Częstochowa wzbogaciła się o ponad 500 sztuk nowych drzew. 

    GOZbohater będzie jeden, dodatkowym elementem Programu jest współzawodnictwo instytucji. Teatry, szkoły, muzea, uczelnie wyższe, świetlice czy domy kultury zbierają punkty w oparciu o EKOzwroty. Jest to bezpłatna usługa realizowana wspólnie przez Fundację Odzyskaj Środowisko oraz InPost. Każdy może oddać niechciane, ale wciąż sprawne rzeczy: tekstylia, książki, elektronikę, obuwie, zabawki i nadać im drugie życie. Przystępując do Programu każda placówka dostaje indywidualny kod. Instytucja, która zdobędzie największą ilość punktów, otrzyma główną nagrodę w wysokości 50 000 złotych. Dodatkowo, statuetkę oraz tytuł Miasta przyjaznego GOZ, otrzyma Miasto, z którego instytucje łącznie zbiorą najwięcej punktów w kategorii głównej. 

    Obecnie każdy mieszkaniec Częstochowy może pomóc wybranej placówce, która już do tej akcji przystąpiła. 

Do pobrania:

  • Regulamin programu